حقوق بشر

گزارش روزانه نقض حقوق بشر در ایران

انجمن پاسداشت حقوق بشر خواستار آزادی چهار درویشی شد که چهار سال است بدون مرخصی زندانی‌اند

کارزار ویدیویی برای آزادی کسری نوری، مصطفی عبدی، محمد شریفی‌مقدم و عباس دهقان، چهار درویشی که از چهار سال پیش بدون حتی یک روز مرخصی زندانی هستند، همچنان ادامه دارد.

در همین حال انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر نیز در نامه‌ای به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار توجه او به وضعیت این دراویش شده است.

این انجمن از جوزپ بورل خواسته است که در مذاکرات با مقامات جمهوری اسلامی، موضوع حقوق بشر نیز در کنار برنامه اتمی و موشکی به عنوان محور سوم مطرح شود.

این چهار درویش زندانی از جمله بیش از ۴۰۰ درویشی هستند که پس از رویدادهای مشهور به گلستان هفتم بازداشت شدند؛ تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در ۳۰ بهمن و اول اسفند سال ۹۶ در اطراف خانه نورعلی تابنده، قطب این سلسله، در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تهران برگزار شد و با دخالت ماموران و نیروهای لباس‌شخصی به خشونت کشیده شد.

محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، ۲۹ شهریور خواستار آزادی کسری نوری که دانشجوی این دانشگاه است شده و گفته بود که او نیمی از دوره حبس خود را گذرانده و مشمول شرایط آزادی مشروط است.

بهنام محجوبی، یکی از دراویش زندانی، در فایل‌هایی صوتی به شرح شکنجه‌های جسمی و روانی خود پس از اعزام به بیمارستان روانی امین‌آباد پرداخت و سرانجام در ۲۵ بهمن ۹۹ در زندان جان باخت.