حقوق بشر

گزارش روزانه نقض حقوق بشر در ایران

اعدام یک زندانی «مواد مخدر» در اصفهان

 حکم یک زندانی بلوچ به‌نام عبدالسلام براهویی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، در زندان دستگرد اصفهان به اجرا در آمد. از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون، ۱۱۷ زندانی از جمله پنج زن با این اتهام در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، یک‌شنبه ۲۱ آذر ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، عبدالسلام براهویی، احراز شده است.

روز جمعه ۱۹ آذر ماه، سازمان حقوق بشر ایران، خبر انتقال این زندانی جهت اعدام را اعلام کرده بود.

پیشتر یک منبع مطلع درخصوص جزيیات پرونده وی به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «عبدالسلام براهویی دارای یک فرزند خردسال است و به اتهام حمل حدود ۵۰ کیلو مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده است».

لازم به ذکر است، از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۱۱۷ زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند در ایران اعدام شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های جمع‌آوری شده از سوی سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۰ تعداد ۲۵ نفر با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شده بودند.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران درطی گزارشی، نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش چشمگیر آمار اعدام‌های مربوط به مواد مخدر ابراز کرده و نسبت به ادامه این روند هشدار داده بود.سازمان حقوق بشر ایران ۲۱ آذر ۱۴۰۰