حقوق بشر

گزارش روزانه نقض حقوق بشر در ایران

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز

روز یکشنبه ۲۱ آذرماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰، دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

هویت این زندانیان که پیشتر در یک پرونده از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، بختیار سرمدی و حسین حیدرزاده عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “این پرونده سه متهم داشت که متهم ردیف سوم به اتهام معاونت در قتل به ۱۲ سال زندان محکوم شده. آنها متهم بودند که حدود ۵ سال پیش مردی را در گاوداری به قتل رسانده بودند”.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.خبرگزاری هرانا ۲۲آذرماه